Jakub Hein

Venezuela: Kolik mrtvých je potřeba na titulní stránku?

21. 02. 2014 20:24:16
Zatímco situace na Ukrajině začíná zvolna směřovat ke stabilizaci a dohodě vlády a opozice, protesty ve Venzuele přitvrzují. Počet mrtvých po střetech demonstrantů s policií se zatím zastavil na šesti. Světová média se celé události příliš nevěnují, ačkoli nepokoje se mohou brzy rozhořet podobně, jako se tomu v posledních dnech stalo v Kyjevě.

Střelba v ulicích, výpadky proudu, slzný plyn a cenzura. To jsou prostředky, kterými se venezuelská vláda snaží zvládnout vyhrocenou situaci ve městě San Cristobal, kde nepokoje před 18 dny začaly. Kromě potyček v ulicích zde probíhá i informační válka. Včera v noci vláda odřízla 645 tisíc obyvatel města od přístupu k internetu.

Vše začalo před více než dvěma týdny protestem několika studentů, kteří žádali zlepšení bezpečnostních podmínek v areálu univerzity v San Cristobalu poté, co zde došlo k pokusu o znásilnění jedné ze studentek. Po více než roce stížností na problémy s kriminalitou v univerzitním městě, které nikdo nevyslyšel, mladým lidem došla trpělivost. Vyrazili protestovat do ulic, jen aby se setkali s tvrdou reakcí ze strany vlády. Policie zadržela pět demonstrantů a okamžitě je odvezla do několik stovek kilometrů vzdáleného vězení v Coru. Studenti po celé zemi záhy vyšli do ulic s požadavkem na propuštění zadržené pětice. Setkali se pouze s dalšími represivními opatřeními. Tak začala vlna demonstrací po celé zemi, které stále trvají.

Situace je nejvyhrocenější v noci, kdy lidé na improvizovaných barikádách, takzvaných guarimbas, odolávají útokům polovojenských jednotek colectivos. Demonstranti se však hned tak vzdát neplánují. Pokud ustoupí teď, budou ustupovat už pořád. Prostoru ke svobodnému vyjádření názoru ve Venezuele neustále ubývá a lidé jsou si toho dobře vědomi.

Jedinou televizní stanici, která byla alespoň trochu kritická k vládnoucímu prezidentovi Nicolási Madurovi, prodali její majitelé minulý rok. Maduro navíc minulý týden zakázal vysílání kolumbijské kabelové televize NTN24 poté, co odvysílala záběry z nepokojů. Oficiální stanovisko vládnoucího režimu k protestům je jasné. Demonstranti si mohou za všechno sami, kulky přišly z jejich vlastních řad, alespoň to tvrdí ministr vnitra Miguel Rodríguez Torres. Rétorika vlády je nesmlouvavá, když lidi na barikádách označuje za fašisty. Sám Maduro dodává, že se jedná o infekci, kterou je třeba vyléčit.

Kam až protesty mohou zajít se ukáže v příštích dnech. Jisté je, že Venezuela je další zemí, kde boj za svobodu a demokracii vstupuje do fáze, kdy lidé přestávají mít kam ustoupit. Snad se nebude opakovat scénář posledních dní, který známe z Majdanu, a prezident Maduro bude svolný k jednání dřív, než bude pozdě. Tomu může prospět i dostatečná pozornost médií. Snad si situace všimnou dříve, než vše skončí v ještě větším tratolišti krve, které často bývá tou jedinou spolehlivou vábničkou zahraničních kamer.

Autor: Jakub Hein | karma: 16.27 | přečteno: 678 ×
Poslední články autora